Proiectul “SPUNE NU VIOLENȚEI” – inclus în Calendarul Activităților Educative al I.S.J. PH, coordonator prof. Gavril Simona

violenta

JUSTIFICARE

Cauzele multiple, precum neglijarea copiilor, lipsa de informație, agresiunea mass-media, plecarea părinților la munca în străinătate, violența în familie, conduc la creșterea cauzelor de violență din școli. Complexitatea fenomenului ne determină să vorbim nu doar de violența în școli, ci și despre violența în general, dat fiind că între acestea există o legătură de determinare. De asemenea, anumite comportamente, precum consumul de droguri sau anturajul nepotrivit, pot duce la acte de violență asupra altora  sau la a deveni victime ale unor agresivități.

SCOPUL PROIECTULUI

Prevenirea și diminuarea fenomenului violenței și discriminării în școală prin activități specifice, conștientizarea importanței relațiiilor interumane bazate pe înțelegere și acceptare.

           

            DESFĂȘURAREA PROIECTULUI

Proiectul va consta în activități desfășurate lunar, din luna februarie până în luna iunie a anului școlar 2016-2017, coordonate de cadre didactice din școală. Colaboratori vor fi reprezentanți ai unor instituții importante, precum Poliția Română, Centrul de Prevenire a Consumului de Droguri, Agenția de Prevenire a Traficului de Persoane, precum și Consilierul Școlar, d-na Gabriela Popescu