CONCURSULUI JUDEȚEAN ”FILE DIN POVESTE”

REGULAMENTUL  DE ORGANIZARE   A  CONCURSULUI JUDEȚEAN

”FILE  DIN  POVESTE”

1. Concursul județean „FILE  DIN POVESTE”, aflat la prima ediție, organizat de Biblioteca Județeană „Nicolae Iorga” și de Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” din Ploiești este prezent în calendarul activităților extrașcolare al ISJ PH la poziția 22. Acesta se adresează elevilor cu vârsta cuprinsă între 7-18 ani și va avea loc în intervalul 1 noiembrie - 20 decembrie 2016. Festivitatea de premiere va avea loc la  Biblioteca Județeană “Nicolae Iorga“ din Ploiești în data de 20 decembrie 2016 .

 2. Colectarea lucrărilor se va face în perioada 1 noiembrie - 2 decembrie 2016, pe bază de tabel la adresa de e-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., sau pot fi depuse personal la sediul Bibliotecii ”Nicolae Iorga”, str. Erou Călin Cătălin, nr. 1 cod 1066, Ploiești, Prahova.

Nr. crt Numele și prenumele elevilor Şcoala / localitatea Profesorul îndrumator

Categoria

de vârstă

3. Concursul se va desfăşura pe categorii de vârstă:

  • Prima categorie va fi pentru elevii din clasele primare
  • A doua categorie, clasele V- VI
  • A treia categorie, clasele VII - VIII
  • A patra categorie, clasele IX- XII

4. Ediția 2016 va păstra formatul ediției 2015 și va fi cu tema ”Poveste de Crăciun”. Lucrările vor fi scrise de mână și se vor încadra în limita de 450-600 de cuvinte. Fiecare lucrare va fi etichetată cu numele și prenumele elevului, școala de proveniență, clasa și numele profesorului coordonator. Lucrările trimise prin email vor fi scanate pentru a păstra formatul impus.

5. În evaluarea lucrărilor se va ține cont de vârsta copiilor, de gradul de imaginație, de cursivitatea poveștii, de încadrarea acesteia în tema propusă, de învățătura transmisă, dar și de gradul de scriere corectă din punct de vedere gramatical.

6. Evaluarea se realizează de către profesorii evaluatori din comisia desemnată de către organizatori pe bază de selecție. Evaluarea  va fi asistată de câte un reprezentant partener.

7. Punctajul se acordă potrivit grilei de evaluare care este întocmită de organizatori împreună cu membrii comisiei de evaluare. Cadrele didactice din comisia de evaluare nu au dreptul să trimită elevi în competiție.  

9. Participarea la concurs este gratuită.

          

                       Vă aşteptăm și vă dorim succes!      

                                                                                  

                                                                     Coordonatori  de proiect,                                                                   

Stanciu Loredana

           Prof. Vlădescu Maria,     

Biblioteca Județeană ”Nicolae Iorga ”                                                                                    Școala Gimnazială ”Nicolae Iorga”                   

                                     Director,                                                                                                      Director,                                                         

       Ec. Mihaela Radu                                                                                          Prof. Veronica Iancu          

                                    

 

                                                                                                                                 

               

           

                 

     


Tipărire