Concurs Interjudeţean „Pe Urmele Unirii!”

                                                  
 
 
 
                                                             Concurs Interjudeţean „Pe Urmele Unirii!” 🇹🇩
 
 
Colegiul Naţional Mihai Viteazul Ploieşti, Ṣcoala Gimnazialã „Nicolae Iorga” Ploieşti , Ṣcoala Gimnazialã Specialã Târgovişte, ĩn parteneriat cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova, Asociaţia Judeţeana Cultul Eroilor Prahova si Biblioteca Judeţeanã I. H. Rădulescu Dâmboviţa, vã invitã la Concursul interjudeţean „Pe Urmele Unirii!”.
 
Tematica concursului are la bază semnificația zilei de 24 ianuarie 1859 și a marelui eveniment istoric de la 1 decembrie 1918, personalitățile care au contribuit la realizarea Unirii și abordarea non-formală, dar realistă și corectă din punct de vedere istoric a subiectelor. Concursul ĩşi propune conştientizarea de cãtre tânara generaţie a importanței Unirii şi a consecinţelor istorice ale acesteia asupra poporului român.
 
La concurs pot participa preșcolari, elevi din clasele pregătitoare, I-VIII, elevi cu CES.
Concursul are doua secţiuni:
 
  • Secţiunea I – Creaţii plastice si
  • Sectiunea a II-a : Prezentare PPT.
 
Informaţii detaliate despre concurs şi modalitatea de ĩnscriere puteţi obţine de aici.
Vã aşteptãm cu drag!
 
 
 
 
 
 

Tipărire  

offcanvas modules

menu

Școala Gimnazială