Activități de Ziua Europeană a Sportului Școlar

                       

 

                                                                       

În data de 24 septembrie 2021 s-a desfășurat Ziua Europeană a Sportului Școlar, ediția a VI-a. Ultima zi de vineri din luna septembrie este parte a conceptului #BeActive al Uniunii Europene, în cadrul Săptămânii Europene a Sportului 23-30.09.2021.

Școala Gimnazială “Nicolae Iorga” a marcat acest eveniment de anvergură prin organizarea de activități sportive diverse, atât în sala de sport, cât și în spațiul de clasă.

 Educația fizică este celebrată la nivel internațional pentru a se sublinia importanța mișcării pentru sănătate, dar și pentru dezvoltarea armonioasă a unui tânăr. Sportul cultivă combativitatea și spiritul de fairplay. Un tânăr care este educat să respecte regulile jocului pentru a câștiga, învață să fie onest și combativ și în societate, să se poarte cu onoare și respect, fiind o lumină și un far călăuzitor pentru toți ceilalți. 

#ESSD2021 #BeActive # AjsptSuceava

 

Mai multe imagini în link-ul de mai jos:

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1537704189913996&id=100010232893633

 

 

 

 


Tipărire  

offcanvas modules

menu

Școala Gimnazială