Proiectul "We care about our planet" uneşte şcoli din şase ţări europene: România, Turcia, Bulgaria, Grecia, Cipru, Polonia; Turcia, fiind si coordonatoarea proiectului. Acest proiect a fost gandit pentru a-i responsabiliza pe toti participantii în legătură cu problemele ecologice ale mediului înconjurător si de a realiza o comunicare între elevi privitor la problemele cu care se confrunta fiecare ţară.

Grupul ţintă constă din 1500 de elevi, 3000 de părinţi si 70 de profesori care fac parte din scolile implicate.

Noi toţi trăim pe aceasta planeta şi împărţim resursele naturale existente.Dacă mediul inconjurător este curat, noi vom putea trăi sănătoşi si vom avea o viaţă armonioasă. Din pacate, realitatea este tristă şi noi observăm cum planeta noastra devine din ce in ce mai murdară de la o zi la alta, multe specii de animale si plante dispărând pentru totdeauna din cauza neglijenţei oamenilor. Tot ceea ce ne propunem este de a învăţa cum să avem grija de planeta noastra.

Scopurile parteneriatului sunt:

• De a-i responsabiliza pe elevi de la vârste cat mai mici, pe reprezentanţi ai organizatiilor locale si europene.
  • De a îi învăţa pe elevi cum sa trateze respectuos si responsabil teme ecologice precum: conservarea si protejarea naturii.
  • Dezvoltarea unor relatii armonioase  între profesorii din toate aceste ţări, în scopul unei mai bune formari profesionale, creării unui curriculum îmbunătăţit si iniţierii unor metode noi de predare.
  • Găsirea unui limbaj european comun al problemelor ecologice actuale şi dorinţa de a implica elevii în conservarea si protejarea naturii prin organizarea de activităţi în şcoală şi în afara ei.
  • Promovarea creativităţii, capacităţii de inovare si  a responsabilizării elevilor şi întregii comunităţi în scopul de a avea un viitor sustenabil.

Componenţa echipei care se ocupă în şcoala noastră de activităţile proiectului We care about our planet” este următoarea:

·         Responsabil proiect,  prof. Cerassela Anghel

·         Responsabil financiar, prof. Veronica Iancu

·         Responsabil imagine, prof. Daniela Bălănescu

·         Responsabil comunicare, prof. Ileana Secu

·         Responsabil diseminare, prof. Cristina Bocşan

·         Responsabil evaluare, prof. Alina Bocan

·         Responsabil logistica, prof. Simona Gavril

·         Responsabil promovare, prof. Daniela Ogrezeanu

·         Responsabil mobilităţi, prof. Roxana Albu

·         Responsabil activităţi specifice proiectului, prof. Adelina Apostol

În cadrul proiectului, lunar au loc activităţi diverse gândite să stimuleze imaginaţia elevilor şi să sporească nivelul acestora de implicare în realizarea scopurilor proiectului.

În luna septembrie au fost create de profesori participanţi prezentări ale celor şase şcoli implicate in proiectul Erasmus+ „We care about our planet”, prezentări pe care le puteţi vedea accesând link-ul http://erasmusplus.dim-ag-dometios2-ka-lef.schools.ac.cy/index.php?id=our-schools .

Au fost completate şi chestionare online în care elevii şi profesorii implicaţi în proiect şi-au exprimat părerea în legătură cu aşteptările pe care le au în urma participării la activităţile din cadrul acestui proiect, rezultatele acestor chestionare le puteţi vedea  aici (elevi) si aici ( profesori ).

Pentru luna octombrie elevii fiecărei şcoli au participat la:

•   un concurs de creare a logo-ului proiectului